VAATAMISED

Saturday, February 28, 2015

Intervjuu meie kooli vilistlase Siretiga, kes suundus Inglismaale kõrgharidust saama

Siret Saaremägi on Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi vilistane, kes lõpetas meie kooli 2014. aasta kevadel. Peale meie kooli lõpetamist suundus ta Inglismaale Coventry'sse oma õpinguid jätkama.

Kuidas tekkis mõte minna Inglismaale õppima?
Mõte Inglismaale õppima minna oli mul juba põhikoolis. Nimelt käisin kuuendas ja seitsmendas klassis Inglismaal keelekoolis (nädal aega mõlemal aastal) ning elasin kasuperes. Päeval olid keeletunnid ja õhtuti korraldati erinevaid üritusi ja väljasõite. Selle lühikese aja jooksul otsustasingi proovida tulevikus Inglismaa ülikoolis õppimist.

Mis koolis ning mis eriala õpid?
Õpin Coventry Ülikoolis bioloogia ja kohtuekspertiisi eriala (Biological and Forensic Sciences).

Millised olid kooli sisse saamise nõuded?
Inglismaal ülikooli kandideerimine on hoopis teistsugune kui Eestis. Avalduse täitmisele on vaja hakata mõtlema juba septembris, sest kandideerimise tähtaeg on jaanuaris.
Kogu kandideerimine käib läbi UCASi (internetisait, kus on võimalik kandideerida kõikidesse UK ülikoolidesse – lisatud autori poolt). Kokku saab valida viis ülikooli või eriala, kuhu kandideerida. Kõik ülikoolid nõuavad motivatsioonikirja, kus peab kirjutama, miks soovid just seda eriala õppida ning millega tegeled vabal ajal. Põhimõtteliselt on vaja ennast neile „maha müüa”. Kirja pikkus võib olla maksimaalselt 4000 kirjamärki. Lisaks on vaja teha ka keeletest, sest ülikoolid nõuavad üldjuhul vähemalt C1 keeletaset (võimalikud keeletestid on näiteks CAE ja IELTS).
Kuna eksamid on maikuus, aga kandideerimine toimub jaanuaris, on vaja alguses kandideerida oma olemasolevate keskkooli hinnetega ja nii-öelda ennustada, mis võib olla kolme eksami keskmine tulemus. Peale avalduse saatmist on vaja oodata ülikoolidelt vastuseid. Võimalik on saada kolm vastust: conditional (tingimuslik), unconditional (tingimusteta) või unsuccessful (ebaõnnestunud). Tingimuslikus vastuses ütleb ülikool, millised eksamitulemused ja lõpuhinded on vaja saada, et ülikool sind vastu võtaks. Kui neid tingimusi ei täideta, siis ülikooli sisse ei saa. Tingimusteta pakkumine antakse üldjuhul nendele, kes on varasemalt keskkooli lõpetanud ja teavad oma hindeid.

Millest tulenes Sinu kooli- ja erialavalik?
Kuna minu viiest valikust meeldis Coventry mulle kõige rohkem, siis valisingi selle.

Milline on Sinu tavapärane koolipäev ja -nädal?
Ei ole konkreetset nädalaplaani, kuna iga nädal on erinev tunniplaan. Hommikul lähen mõneks tunniks ülikooli loengutesse, laboritesse või töötubadesse ning mõned päevad on vabad. Kolmapäeviti käin uisutamis- ja fotograafiaklubis. Enamikul laupäevadel lähen lõuna ajal raamatukokku ning mõningal nädalavahetusel käin tööl või reisin Inglismaal.

Millised on suurimad erinevused, kui õpid ja elad Inglismaal?
Ei oska tuua välja palju erinevusi õppimise suhtes, kuna ma pole Eesti ülikoolis käinud. Põhiline vahe on tõenäoliselt selles, et siin on rohkem iseseisvat õppimist ja kooli vaheajad on erinevatel aegadel ning pikemad. Jõuluvaheaeg on kolm nädalat, lihavõtete ajal samuti kolm nädalat ning suvevaheaeg algab mai keskelt ning lõppeb septembri viimasel nädalal (mõningatel erialadel on see teistmoodi).
Kursuse hinded koosnevad üldjuhul kahest osast: Coursework ja Exams. Coursework alla kuuluvad esseed, labori raportid, postrid ja ettekanded.
Inglismaal elamine on kallim, kuid kui teada, millisest poest tasub mida osta, siis on võimalik elada odavamalt kui Eestis.
Inimesed on siin sõbralikumad ja õnnelikumad, mis on täiesti arusaadav, sest suhtutakse üksteisesse paremini. Inimesed saavad kõrgemat palka, millest on võimalik normaalselt ära elada.

Kuidas leidsid endale elamispinna? Milline elu seal linnas on? Milliste sõnadega iseloomustaksid enda kodulinna Inglismaal?
Elamispinna saamiseks oli kõigepealt vaja oodata vastuseid ülikoolidest. Peale vastuste saamist oli vaja valida kaks ülikooli ehk esimene valik ja tagavaravalik. Elamispinda saab taotleda ainult sellesse ülikooli, mis on esimene valik (ainult õpilaselamutes on selline süsteem).
Pärast avalduse saatmist oli vaja oodata eksami tulemusi. Kuna mina täitsin oma esimese valiku sisseastumisnõuded, sain ma juulikuus kõne, kus mulle pakuti tuba ühes õpilasmajutuses.
Coventry on peaaegu sama suur kui Tallinn ning elanike arv on samuti ligilähedane. Elu siin linnas on nagu elu ühes linnas ikka. Kõik vajalik on käeulatuses.

Kas näed enda tulevikku Eestis või välismaal?
Minu tulevikuplaan on lahtine ning eks näis, kuhu tulevik mind viib, kas Eestisse või Inglismaale.
Sireti õpilasmajutus
... ning tema korterikaaslased
Inglismaa onesie-kultuur
Halloween
Jõulusöögi valmistamine

(piltide autoriõigused kuuluvad Siretile)
Soovime A1 meediagrupiga Siretile palju edu ja jaksu! :)

No comments: