VAATAMISED

Friday, May 1, 2015

1. mail, töörahvapühal on ka meie kooliperel vaba päev


1. mail tähistatakse üle terve Euroopa igal aastal töörahvapüha. Inimestel on kas lühendatud tööpäev või vaba päev. Ka meie Tallinna Lilleküla Gümnaasiumis ei lähe õpilased kooli. 

Töörahvapüha tähistamise traditsioon on alguse saanud 19. sajandil Ameerikast. Alates 1880. aastast tähistatakse USAs ja Kanadas töörahvapüha septembri esimesel esmaspäeval. Autraalias on töörahvapüha oktoobri esimesel esmaspäeval. Uus-Meremaal on töörahvapüha neljandal oktoobri esmaspäeval.

Eestis algas avalik ja suurejooneline maipühade tähistamine nõukogude võimu kehtestamisega, see oli teise maailmasõja järel üks olulisi riigipühi. Ametlikud rongkäigud, millest tuli osa võtta õppuritel ja töötajatel, toimusid suuremates linnades ja maakonnakeskustes hommikupoolikul, õhtupoolik oli vaba. Sündmust edastati raadio ja TV vahendusel ja selle meediakajastus on võrreldav tänaste jõulupühadega. Spetsiaalne muusika, temaatilised intervjuud, kõned ja kontserdid olid aga enamikule rahvast kevadtööde ja koristamise kõrval vähetähtsad.

Pärast teist maailmasõda on 1. mai koos paari järgneva päevaga olnud suurem koristus- ja aiatööde aeg, kui põletatakse lõketes oksi ja prahti, kaevatakse maad ja korrastatakse aedu. 

Meie soovime oma A3 rühma poolt ilusat püha ja head nädalavahetust!


Artikli koostamisel kasutati http://www.eelk.ee/~kkaarlike/kuupaev/0105.htm

No comments: