VAATAMISED

Monday, May 4, 2015

4. mail seadsid 11.H klassi õpilased sammud Niguliste kirikusse

4. mail seadsid 11.H klassi õpilased sammud Niguliste kirikusse,  eesmärgiks rohkem teada saada kirikus asuva Rode altari taastamisest ja säilitamisest. Õppekäigu korraldajaks oli keemia õpetaja Alli Aigro, sest keemia tundides õpitud teemad haakuvad Rode altari säilitamise põhimõtetega.

Niguliste kiriku kahe tiivapaariga peakappaltar valmistati aastatel 1478–1481 Lüübeki meistri Hermen Rode töökojas. Altar on mõõtmetelt üks suuremaid – laius avatud tiibadega 6,3 m, kõrgus 3,5 m. Altari suletud tiibadel on kujutatud 16 stseeni püha Nikolause ja püha Viktori elust. Altar valmis Tallinna Suurgildi ja Mustpeade vennaskonna tellimusel – mõlema gildi vapid on kujutatud kaupmeeste ja meremeeste kaitsepühaku püha Nikolause poolt päästetud laeval.

Kirikus näidati meile Rode altarit ning räägiti, mis on reustaureerimine ja konserveerimine. Meile anti ka kaks ülesannet. Esimesena anti meile mitu erinevat eset, näiteks malahhiidi tükk ja küünal, ning me pidime arvama, kuidas neid altari tiibade valmistamisel kasutati. Teiseks anti meile töölehed ja me pidime graafiku järgi tuvastama, milliseid keemilisi elemente on kõige rohkem kasutatud. Mõlema ülesandega saime me edukalt hakkama.

Niguliste kirik ehitati 13. sajandil, et saksa kaupmehed saaksid kuskil ööbida. Siis ei olnud Tallinn veel täelikult kaitsepiirdega ümbritsetud ning Niguliste oma raskete riivpalkidega suletavate sissepääsude, laskeavade ja pelgupaikadega oli ühtlasi kaitsekirikuks. 14. sajandil, pärast linnamüüri valmimist muutus Niguliste tavaliseks kogudusekirikuks. Kirikus asub lisaks Rode altarile rahvusvaheliselt kõige tuntum keskajast pärinev kunstiteos Eestis - "Surmatants". Maalist on säilinud vaid algustükk 13 figuuriga. On teadmata, mitu figuuri maalil algselt oli, kui pikk see oli ning kes selle tellis. Kuna teost Niguliste kiriku arveraamatus ei mainita, võib oletada, et selle annetas mõni jõukas eraisik, gild või vennaskond.

Minu arvates oli külastuskäik informatiivne ja ma sain palju uusi teadmisi. Kindlasti soovitan kõigil Niguliste kirikut külastada, sest isegi kui reustareerimine huvi ei paku, on Rode altar ja kuulus "Surmatantsu" maal huvitavad vaatamisväärsused.

No comments: